no-img
وب سایت مهندسی اپتیک و لیزر ایران

ارائه ” پاشندگی موجبر در فیبر نوری “

وب سایت مهندسی اپتیک و لیزر ایران
اطلاعیه های سایت

adsadsadsads

ادامه مطلب

ZIP
ارائه ” پاشندگی موجبر در فیبر نوری “
امتیاز 3.00 ( 1 رای )
zip
آبان ۱۳, ۱۳۹۶
کمتر از 10 مگابایت
1,000,000 ریال
1,000,000 ریال – خرید

ارائه ” پاشندگی موجبر در فیبر نوری “


 

پاشندگی در فیبر زمانی رخ می‌دهد که یک پالس نوری از درون یک فیبر نوری حرکت می‌کند و توان آن در زمان دستخوش پراکندگی می‌شود در نتیجه پالس در بازهٔ زمانی پهن‌تری منتشر می‌شود.

پنج منبع اصلی پاشندگی در فیبر عبارتند از:

  1. پاشندگی مدی: در فیبرهای مولتی مد به خاطر سرعت گروه متفاوت برای مدهای مختلف اتفاق می‌افتد. یک پالس تک زمانی که وارد فیبر می‌شود به m مد تقسیم می‌شود که هر کدام با سرعت گروه خاصی حرکت می‌کنند و در زمان t=l/v طول فیبر را طی می‌کنند. اگر v۱و v۲ بیشترین و کمترین سرعت‌ها باشند پالس رسیده با پهنای t=l/v۱ -l/v۲ منتشر خواهد بود. پاشندگی مدی در فیبرهایی که ضریب شکست هسته متغیر ی دارند نسبت به فیبرهایی که دارای ضریب شکست هسته ثابت هستند کمتر است.
  2. پاشندگی ماده: شیشه‌ها مواد پاشنده هستند یعنی ضریب شکست آنها تابع طول‌موج می‌باشد. یک پالس اپتیکی که از درون یک محیط پاشنده با ضریب شکست n حرکت می‌کند دارای یک سرعت گروه v=c/N است که N=n-ƛdn/dƛ می‌باشد. از انجایی که پالس تشکیل شده از طول‌موج‌های متفاوت، پس هرکدام دارای سرعت گره متفاوت خواهند بود. میزان پهن شدگی زمانی با طول فیبر رابطه مستقیم دارد.
  3. پاشندگی موجبر: سرعت گروه مدهادر موجبر به طول موج وابسته می باشدحتی اگر پاشندگی ماده در محیط نباشد. به این پاشندگی، پاشندگی موجبری می‌گویند. این وابستگی نتیجه وابستگی توزیع میدان درون فیبر به نسبت شعاع هسته به طول موج است. نسبت توان در هسته و غلاف به طول موج وابسته است. از انجایی که سرعت فاز در هسته و غلاف متفاوت است، سرعت گروه هر مد تغییر می‌کند. پاشندگی موجبری در فیبر تک مد چون پاشندگی موجود نیست بسیار حائز اهمیت است.
  4. پاشندگی پولاریزیشن: مدهای فضایی یک فیبر اپتیکی دارای دو مد پولاریزیشن است. اگر فیبر بطور کامل نسبت به محورش تقارن دایره‌ای داشته باشد و ماده هم بطور کامل ایزوتروپیک باشد دو مد پولاریزیشن یکسان بوده و دارای سرعت یکسان می‌باشند. هرچند که مواد در شرایط واقعی اندکی دارای خصوصیات دو شکستی می‌باشند. این مسئله سبب می‌شود که اندکی تغییر در ضریب شکست دو مد پلاریزیشن ایجاد شود.
  5. پاشندگی غیر خطی: زمانی شدت نور در درون هسته فیبر به اندازه کافی شدید شود از انجایی که ضریب شکست به شدت نور وابسته می‌شود ماده رفتار غیر خطی از خود نشان می‌دهد. چون فاز به ضریب شکست وابسته است پس برای یک پالس نوری فرکانس مربوط به شدت بالا نسبت به شدت پایین دچار اختلاف فاز خواهند شد. در موادی به نام سالیتان این پاشندگی می‌تواند پاشندگی مدی را جبران کند.

 

تعداد اسلایدهای  این ارائه ۳۱ اسلاید. فونت های مورد استفاده BNazanin و BMitra هستند. فایل دانلودی هیچ گونه پسوردی ندارد.

در این ارائه پاشندگی موجبر در فیبرنوری مورد بررسی قرار گرفته است.

 

سرفصل های ارائه شده

  • مقدمه
  • پاشندگی موجبر ( بررسی اصول تئوری )
  • جبران پاشندگی در فیبرهای نوری
  • فیبرهای طراحی شده برای جبران پاشندگی

 


دانشجویان عزیز با توجه به تماس های تلفنی بسیار زیاد در طول روز ، امکان تماس تلفنی مستقیم با مدیر وب سایت مهندسی اپتیک و لیزر ایران وجود ندارد. دوستان محترم برای مشاوره خرید، مشاوره پروژه و ترجمه لطفا فقط در شبکه های اجتماعی تلگرام و واتساپ یا از طریق ایمیل درخواست های خود را ارسال بفرمایید. در اولین فرصت پس از بررسی با شما تماس گرفته می شود. با تشکر

شماره همراه جهت تماس در شبکه های اجتماعی ۰۹۳۶۴۸۴۷۱۹۳

Email : mohammadjavadyahyapour@gmail.com
ads

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.